LATEST NEWS
Search

ආහාර ගැනීමෙන් පසු ඔබ කිසි විටෙකත් නොකළ යුතු දේවල්

505

අප නිවාඩුවක් ගත කරන විට, පවුලේ සියලුම සාමාජිකයින් එක්රැස් වී බැදපු මස්, විවිධ වර්ගයේ සලාද, පරිපූර්ණ ලෙස පිරිනමන රසකැවිලි වැනි සියලු වර්ගවල ආහාර භුක්ති විඳිති. අපි කන ආහාර ප්රමාණය පවා අපි නොදනිමු. නින්දක් තිබීම හෝ රසවත් තේ කෝප්පයක් පානය කිරීම හෝ අතුරුපස භුක්ති විඳීම යන දේවල් අපට අවශ්‍ය සියල්ල වේ. ඔව්, එය හොඳ අදහසක් වූවත්, ඔබට සෞඛ්‍ය සම්පන්න ජීවන රටාවක් ගත කිරීමට අවශ්‍ය නම්, ඔබ අනිවාර්යයෙන්ම ඒ සියල්ලෙන් වැළකී සිටිය යුතුය.

ආහාර ගැනීමෙන් පසු ඔබ කිසි විටෙකත් නොකළ යුතු දේවල් ලැයිස්තුවක් මෙන්න:

බිම වැතිරීම


විශාල ආහාර වේලකට පසු බොහෝ දෙනාගේ පළමු සිතුවිල්ල නින්දට යාමයි. නමුත්, එය ඔබේ සෞඛ්‍යයට අහිතකර ය. අධික ආහාර වේලකින් පසු ඔබ බිම වැතිරුවහොත් එය ඉදිමීම, ඇසිඩ් පරාවර්තනය සහ අසහනය ඇති කරයි. Loannina වෛද්‍ය විද්‍යාලයේ සිදු කරන ලද අධ්‍යයනයකට අනුව, ආහාර ගැනීමෙන් පසු නින්දට යාමට පෙර අවම වශයෙන් මිනිත්තු 30 ක් වත් මිනිසුන් සිටිය වඩාත් සුදුසු බව ඔප්පු විය. මෙයින් හෘදයාබාද ඇතිවීමේ අවදානම අඩු කළ හැකිය.

තේ පානය කිරීම


වෛද්‍යවරුන් පවසන පරිදි ආහාර වේලකට පැයකට පමණ පෙර හා පසු තේ පානය කිරීමෙන් වළකිය යුතුය ඔවුන් පවසන පරිදි තේ පානය කිරීම ශරීරයට අවශ්‍ය යකඩ ප්රමාණයි නිසි ලෙස අවශෝෂණය කිරීමට බලපානු ලබයි.

පලතුරු අනුභව කිරීම


අපගේ ශරීර විටමින් සහ ඛනිජ වලින් පිරී ඇති බැවින් ආහාරයෙන් පසු පලතුරු ලබා ගැනීමට සැබවින්ම ප්‍රිය කරනු ඇත. නමුත් ඒවා අඩංගු ෆ්රක්ටෝස් ප්‍රමාණය ඔබ දැන සිටිය යුතුය. වෛද්‍ය සහ පෝෂණ විශේෂඥ මෙලිනා ජම්පොලිස්ට අනුව, පලතුරු වල එළවළුවල කැලරි ප්‍රමාණය මෙන් තුන් ගුණයක් පමණ ඇති අතර දිනකට ග්‍රෑම් 100 ට වඩා ආහාරයට ගැනීමෙන් බර වැඩිවිය හැකිය. එබැවින්, සුදුසු ශරීරයක් තබා ගැනීම සඳහා, ආහාර ගැනීමෙන් පසු පලතුරු ආහාරයට ගැනීමෙන් වැළකිය යුතුය.

ඇවිදින්න යන්න

ආහාර ගැනීමෙන් පසු ඇවිදීම ඔබේ ශරීරයට ප්‍රයෝජනවත් වේ යැයි බොහෝ අය සිතුවත්, මෙය අර්ධ වශයෙන් පමණක් නිවැරදි බව අවසාන පර්යේෂණ වලින් ඔප්පු වී ඇත. දකුණු කැරොලිනා විශ්ව විද්‍යාලයේ ව්‍යායාම විද්‍යා දෙපාර්තමේන්තුව පවසන්නේ ආහාර ගැනීමෙන් අවම වශයෙන් පැය භාගයකටවත් පසු ඇවිදීමට මිනිසුන් යා යුතු බවත් එය විනාඩි 10 ක් පමණ විය යුතු බවත්ය. ඒ අනුව ගමන් කිරීමෙන් අජීර්ණ හා අජීර්ණය වළක්වා ගත හැකිය.

ස්නානය කිරීම

කෑමෙන් පසු කිසි විටෙකත් ස්නානය නොකරන්න. ඔබ ආහාර වේලක් ගන්නා විට, ආහාර ජීර්ණය කිරීම සඳහා සියලු ශක්තිය හා රුධිර ප්‍රවාහය ආමාශය හා බඩවැල් වටා යොමු වේ. ඔබ ආහාර වේලෙන් පසු ස්නානය කරන්නේ නම් උෂ්ණත්වය පාලනය කිරීම සඳහා මොළය රුධිරයට අවයව වෙත වේගයෙන් යාමට නියෝගයක් ලබා දෙනු ඇත. සීමිත රුධිර ප්‍රවාහයක් ලෙස මෙය නරක ජීර්ණයකින් අවසන් වේ.

සෞඛ්‍යමත් ශරීරයක් පවත්වාගැනීමට ‍සෞඛ්‍ය සම්පන්න ආහාර වේලක් සහ දිනපතා ව්‍යායාම කිරීම අත්‍යවශ්‍යය. නමුත්, අපගේ ශරීර ගැන වැඩි සැලකිල්ලක් දැක්වීමට අපොහොසත් වන අවස්ථා තිබේ. එම හේතුව නිසා, ආහාර ගැනීමෙන් පසු ඔබ නොකළ යුතු ඉහළම දේ සඳහන් කරමින් නිරෝගී ශරීරයක් පවත්වා ගැනීමට ඔබට උදව් කිරීමට අපට අවශ්‍යය. එබැවින් සෞඛ්‍ය සම්පන්න ශරීරයක් පවත්වා ගැනීම සඳහා ඉහත උපදෙස් පිළිපැදීමට උත්සාහ කරන්න.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *