LATEST NEWS
Search

ඔබත් මෙම කෑම ආහාර ගන්නවාද? එ⁣සේනම් ඔබටත් පිළිකා රෝගය වැළඳීමේ අවදානමක් ඇත.

549

මෙම ආහාර අනුභව කිරීම පිළිකා සඳහා ප්‍රධාන අවදානම් සාධකයක් බව ඔබද දන්නවා ඇති. සමහර අහාර වර්ග සැබවින්ම සෞඛ්‍යමත් ආහාර ලෙස වෙස්වළාගත් පිළිකා කාරක බව ඔබ දැන සිටියාද?නැතහොත් ඇසුරුම් කරන ලද සියලුම ආහාරවල අඩංගු ඇතැම් අමුද්‍රව්‍ය බරපතල සෞඛ්‍ය අවදානමක් ඇති බව ඔබ දැන සිටියාද?

මේ පිළිබඳ දැනුවත් පාරිභෝගිකයෙකු වීමෙන්, අපට මිලදී ගැනීමට හොඳ සෞඛ්‍යමත් නිෂ්පාදන වෙලඳපලින් ලබා ගැනීම සඳහා බලපෑම් කිරීමට අපට හැකි අතර සෞඛ්‍යමත් ජීවිත්යක් පවත්වාගෙන යාමටද හැකියාව ලැබෙනු ඇත.

ඔබට මට පිළිකා ඇති කල හැකි පහත සඳහන් පිළිකා කාරක ආහාර භාවිතය නතර කල යුතුය.

1.සෝඩා

සෝඩා සීනි අඩංගුව පමණක් නොව – පිළිකාකාරකද අඩංගුය – නමුත් එහි බොහෝ විට කැරමල් වර්ණයද අඩංගු වේ. මෙම කෘතිම වර්ණකයේ අතුරු නිෂ්පාදනයක් ලෙස පිළිකා කාරක 4-MEI අඩංගු වී ඇත. රසායනාගාර පරීක්ෂණවලින් පෙනී යන්නේ කැරමල් වර්ණයෙන් යුත් සෝඩා වල 4-MEI පෙන්වන බවයි.

විකල්ප භාවිතයන් – ජලය, නමුත් ඔබ සෝඩා වල පැණිරස, බුබුලු පහරට සැබවින්ම ආශා කරන්නේ නම්, කැරමල් වර්ණයෙන් තොරව ස්වාභාවික වෙළඳ නාමයක් තෝරන්න.

2.ග්රිල් කරන ලද මස් වර්ග

ග්රිල් කරන ලද මස් වර්ග වල හොඳ රසයක් දැනිය හැකි නමුත්, එහි ආහාර පිසීම සඳහා භාවිතා කරන අධික උෂ්ණත්වය පිළිකා ඇති කරන හයිඩ්‍රොකාබන් නිපදවයි. සාමාන්‍යයෙන් රතු මස් අධික ලෙස පරිභෝජනය කිරීම ඔබේ පිළිකා අවදානම වැඩි කරයි.

විකල්ප – රතු මස් අරපිරිමැස්මෙන් අනුභව කරන්න, එය පරිස්සමින් උයන්න, හැකි නම් කාබනික, තණකොළ ආහාරයට ගෙන ඇති හරකුන්ගේ මස් තෝරා ගන්න.

3. මයික්‍රෝවේව් පොප්කෝන්

මෙහි ත්‍රිත්ව තල්මසෙකු සිටී – බොහෝ බටර් රසකාරක අඩංගු මයික්‍රෝවේව් පොප්කෝන් වෙළඳ නාමවල කරන පිසින විට භාවිතා කරන විෂ ද්‍රව්‍යයක් වන ඩයසිටයිල් නිකුත් කරයි. එමෙන්ම එම බෑග් වෙන් කරන perfluorooctanoic අම්ලයද පිළිකා කාරකයක් වේ.

4. ටින් කළ ආහාර, විශේෂයෙන් තක්කාලි

 

ටින් කළ ආහාර භයානක වන්නේ හෝමෝන කඩාකප්පල් කරන්නෙකු වන බීපීඒ නම් රසායනිකය සමඟ කෑන් පෙලගැසී ඇති බැවිනි. ටින් කළ තක්කාලි විශේෂයෙන් ගැටළු සහගත වන්නේ ඒවායේ ආම්ලිකතාවය නිසා BPA ආහාර තුලට කාන්දු වන බැවිනි. පොදුවේ තක්කාලි ඉතා සෞඛ්‍ය සම්පන්න ය; මෙහි ගැටලුව වන්නේ ඇසුරුම්කරණයයි.

විකල්ප – නැවුම් හෝ ශීත කළ නිෂ්පාදන අනුභව කරන්න.

5. හයිඩ්‍රොජෙනේටඩ් තෙල්

 

එළවළු තෙල් ස්වාභාවිකවම ඒවායේ ප්‍රභවයෙන් නිස්සාරණය නොකෙරේ, ඒ වෙනුවට රසායනික ක්‍රියාවලියකට භාජනය විය යුතුය. පසුකාලීනව, නිෂ්පාදනයේ අපේක්ෂිත පෙනුම හා අනුකූලතාව සාක්ෂාත් කර ගැනීම සඳහා ඊටත් වඩා රසායනික ද්‍රව්‍ය එකතු කරනු ලබන අතර එහි ප්‍රතිඵලයක් වශයෙන් ඔමේගා -6 මේද ඉතා ඉහළ මට්ටමක පවතී.

විකල්ප – ඒ වෙනුවට ඔලිව්, සෝයා හෝ කැනෝලා තෙල් තෝරන්න; මෙම තෙල් ස්වභාවිකව නිස්සාරණය වේ.

6.ඇති කරන ලද සැමන්

 

ස්වාභාවික ජලාශ වලින් අල්ලන සැමන් ඔබට ආහාරයට ගත හැකි සෞඛ්‍ය සම්පන්නම ප්‍රෝටීන් ආහාර වලින් එකක් වුවද, ඇති කරන ලද සැමන් මාලුවන් හට රසායනික ද්‍රව්‍ය, පළිබෝධනාශක සහ ප්‍රතිජීවක වලින් පිරුණු අස්වාභාවික ආහාර ලබා දේ. ඔවුන් ස්වාභාවිකව ජලාශ වල ජීවත් වන සැමන් මාලුවන්ට වඩා තරබාරු වන අතර එම නිසා ඔවුන්ගේ ශරීරයට අහිතකර දේවල් වැඩි ප්‍රමාණයක් ගබඩා කරයි.

විකල්ප -ස්වාභාවිකව ඇල්ලූ සැමන් ආහාරට ගැනීම හෝ පිරිසිදු මාළු තෙල් සමඟ ඔබේ ආහාර වේල සපුරා ගන්න

7. කෘතිම පැණිරසකාරක

බොහෝ කෘතිම පැණිරසකාරක නිපදවනු ලබන්නේ රසායනික ක්‍රියාවලියක් මගිනි, ඒවා ආරක්ෂිත යැයි සිතීමට ප්‍රමාණවත් දත්ත නොමැත. සමහර අධ්‍යයනවලින් පෙනී යන්නේ කෘතිම රසකාරක මගින් ඩී.කේ.පී විෂ ශරීරයේ වර්ධනය වන අතර මොළයේ පිළිකා ඇතිවිය හැකි බවයි.

විකල්ප – ඔබ පැණි රසකාරකය භාවිතා කළ යුතු නම්, ශාක පදනම් කරගත් ස්ටේවියා තෝරන්න. සමහර වට්ටෝරු වලට රසකාරක සඳහා ඇපල් ආදේශ කළ හැකිය.

8.කාබනික නොවන පලතුරු සහ එළවළු

 

පලතුරු සහ එළවළු අතිශයින්ම සෞඛ්‍ය සම්පන්න ය, නමුත් ඒවා මත ඉසින පළිබෝධනාශක කිසිවක් සෞඛ්‍ය සම්බන්න නැත. උදාහරණයක් ලෙස ඇට්‍රසීන් යනු වල් පැලෑටි නාශකයක් වන අතර එය මිනිසුන් තුළ දරුණු ගැටළු ඇති කිරීම නිසා යුරෝපයේ තහනම් කර ඇති නමුත් එය තවමත් එක්සත් ජනපදයේ බහුලව භාවිතා වේ.

විකල්ප – ඔබට හැකි තරම් කාබනික ආහාර මිලදී ගන්න, ආහාරයට පෙර සියලු නිෂ්පාදන හොඳින් සෝදන්න.

9. සැකසූ මස්

බේකන්, හොට් ඩෝග්, සොසේජස් සහ වැනි දේ මෙයට ඇතුළත් ය. මේවා සැකසීමට බොහෝවිට විශාල ලුණු ප්‍රමාණයක් මෙන්ම භයානක රසායනික ද්‍රව්‍ය, විශේෂයෙන් නයිට්රේට් සහ නයිට්‍රයිට් එකතු කරයි.මෙම නිෂ්පාදන ආහාර වඩා හොඳ පෙනුමක් ඇති අතර දිගු කල් පවතින නමුත් ඔබේ සෞඛ්‍යයට දැඩි අවදානමක් ගෙන ඒමයි.

විකල්ප – වැඩිපුරම නැවුම්, කාබනික මස් අනුභව කර අනිකුත් ආහාර සඳහා සැකසුම් හා කල් තබා ගන්නා ද්‍රව්‍ය නොමැති වෙනත් නිෂ්පාදන සොයා බලා බාවිතයට ගන්න.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *