LATEST NEWS
Search

යුරෝපයේ වැඩිම ආර්ථිකයක් හිමි රට බවට ජර්මනිය පත් කොට, ඇන්ජෙලා මර්කල් නායකත්වය බාර දෙයි..!

36

2005 වසරේ සිට ජර්මනියේ චාන්සලර් ධූරය දරමින් ජර්මනිය යුරෝපයේ වැඩිම ආර්ථිකයක් හිමි රට බවට පත් කරලීමට විශාල දායකත්වයක් දැක්වූ ඇන්ජලා මර්කෙල් මහත්මිය සිය පක්ෂ නායකත්වය බාරදීමට පසුගියදා පියවර ගත්තාය.

එහිදී දැකගන්නට ලැබුණු විශේෂම සිදුවීම වූයේ සමස්ත ජර්මනියේම ජනතාව සිය නිවෙස්වල සදලුතලවලට පැමිණ ජර්මනිය ඔසවා තැබීමට කටයුතු කළ මර්කෙල් හට විනාඩි 6ක් එකදිගට අත්පොලසන් දී ඇයට ආචාර දැක්වීමය.

මර්කෙල් වසර 18ක් තිස්සේ ජර්මන් චාන්ස්ලර් ධූරය දැරූවද ඇයට කිසිත් චෝදනා නොමැත.. ඇය සිය ඥාතීන් රාජ්‍ය පාලනයට එක්කර ගත්තේද නැත…ඇය දේපොළ, යානවාහන, පෞද්ගලික ගුවන්යානා තබා ගත්තේ නැත.

ඇය ජීවත් වූයේද කලින් ඇය සැමියා සමග පදිංචිව සිටි තට්ටු නිවාසයේමය.

අවම වශයෙන් ඇය සිය නිවෙසට මෙහෙකාරියක් ‌හෝ තබා නොගෙන ඉවුම්පිහුම් කටයුතු පවා තනිවම කරගත්තාය.

එමෙන්ම ඇය එකම ඇදුම පවා උත්සව ගණනාවකට ඇන්දාය. ඒ සම්බන්ධයෙන් වරක් මාධ්‍ය ඇගෙන් විමසද්දී ඇය කියා සිටියේ තමන් මෝස්තර නිරූපිකාවක් නොවන බවකි.

ලොව බලවත් කාන්තාවක් වූ ජර්මන් චාන්සල්වරිය ගත කරන සාමාන්‍ය ජීවිතේ…

පුවත්පත් සාකච්ඡාවකදී ජර්මානු චාන්සලර් වරිය, ඇන්ජෙලා මර්කල් ගෙන් කාන්තා මාධ්‍යවේදිනියක් ඇසුවා: ඔබේ ඇඳුම නැවත නැවතත් අදින බව අපට පෙනේ, ඔබට වෙනත් ඇදුම් නැද්ද? ඇය පිළිතුරු දුන්නේ: මම රජයේ සේවකයෙක් මිස නිරූපිකාවක් නොවේ.

තවත් ප්‍රවෘත්ති සාකච්ඡාවකදී ඔවුන් ඇයගෙන් මෙසේ ඇසුවා: නිවස පිරිසිදු කිරීම, ආහාර පිළියෙළ කිරීම යනාදිය කර ගැනීම සදහා ගෘහ සේවිකාවන් ඔබට සිටිනවාද?ඇගේ පිළිතුර වූයේ: නැත, මට සේවිකාවන් නොමැති අතර මට ඔවුන් අවශ්‍ය නොවේ. මමයි මගේ මහත්තයයි හැමදාම ගෙදර මේ වැඩේ කරනවා.

එවිට තවත් මාධ්‍යවේදියෙක් ඇසුවේ: ඔබ හෝ ඔබේ ස්වාමිපුරුෂයා රෙදි සෝදන්නේ කවුද?ඇයගේ පිළිතුර: මම සෝදා ගත යුතු ඇඳුම් පිළියෙළ කරනවා, රෙදි සෝදන යන්ත්‍රය ක්‍රියාත්මක කරන්නේ මගේ ස්වාමිපුරුෂයා වන අතර එය සාමාන්‍යයෙන් රාත්‍රි කාලයේදී වේ,

මන්ද විදුලිය රාත්‍රි කාලයේ ලබා ගැනීම සුදුසු වන අතර ඒ මත කිසිදු පීඩනයක් නොමැත. වඩාත්ම වැදගත් දෙය වන්නේ එවැනි කරුණු කාරණා සැලකිල්ලට ගැනීමයි. අසල්වැසියන්ට අපහසුතාවයක් නැතිවන ආකාරයෙන්, සහ අපගේ මහල් නිවාසයේ වෙසෙන අසල්වැසියන්ට අපහසු තාවයක් ඇති නොකළ යුතු නිසාවෙනි.

ඇය මෙසේද පැවසුවාය: අපගේ රජයේ වැඩ වල සාර්ථකත්වය හා අසාර්ථකත්වය පිළිබඳව ඔබ මගෙන් විමසනු ඇතැයි මම අපේක්ෂා කළෙමි.

මර්කෙල් මහත්මිය වෙනත් පුරවැසියෙකු මෙන් සාමාන්‍ය මහල් නිවාසයක ජීවත් වේ .. ජර්මනියේ අගමැති ධුරයට පත්වීමට පෙර ඇය ජීවත් වන මෙම මහල් නිවාසය ඇය අතහැර නොගිය අතර විලා, සේවකයින්, පිහිනුම් තටාක සහ උද්‍යාන ආදිය ඇයට අයිති නැත.
යුරෝපයේ විශාලතම ආර්ථිකය වන ජර්මනියේ අගමැති මර්කල් කටයුතු කරන ආකාරය මෙයයි..

නමුත් ලංකාවේ ඉහළ තනතුරු ආදිය හොබවන සියළු දෙනා අතිශයින්ම ශෝභනකාරී මෙන්ම වාහනය ආදිය තෝරාගන්නේ අනුන්ට වඩා කැපී පෙනෙන ආකාරයටය. ඇදුම් ආදිය පවා අවශ්‍යතාවය අනෙක් අයට වඩා කැපී පෙනීම සදහාය.. ඔවුන් වාහනයේ තමා වෛද්‍ය වෟත්තිකයෙක් බවද, නීතීයන් ආදී වශයෙන්ද, දේශපාලකයන් ආරක්ෂක රථ ආදිය මගින් පෙන්වන්නේ තමන්ගේ සුවිසේශී බවයි..

ජරිමනිය ඇතුළු වෙනත් දියුණු රටවල VIP ලා නැත. ඔවුන් සාමාන්‍ය ජනතාව සමග වෙනස් ආකාරයෙන් කැපී පෙනෙන්නට රාජ්‍ය මුදල් විනාශයට පත් කරන්නේ නැත. ජනතාව එවැනි නාස්තිකාර ලෙස ජනතා බදු මුදල් විනාශයට යැවීමට ඉඩ සලසා ඉවත බලා සිටින්නේද නැත. වෙනස එයයි. මෙය ගැන සිතන්න.

මෙය ඔබේ මිතුරන්ට බලන්න Share කරන්න
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *