LATEST NEWS
Search

රට වටේ කොවිඩ් එන්නත යවන්න ‘අත්‍යවශ්‍ය වන ‘ ශීතාගාර දාම උපකරණ unicef වෙතින්

26

ජපාන රජයේ සහයෝගය ඇතිව එක්සත් ජාතීන්ගේ ළමා අරමුදල විසින් සෞඛ්‍ය අමාත්‍යාංශයට ලබාදෙන ශීතාගාරදාම උපකරණවලින් පළමු වැනි තොගය භාරදී තිබෙනවා.

මෙමගින් කොවිඩ්-19 ද ඇතුළුව ශ‍්‍රී ලංකාවේ ප‍්‍රතිශක්තිකරණ වැඩපිළිවෙළ ශක්තිමත් කිරීමට හැකිවනු ඇති බව එක්සත් ජාතීන්ගේ ළමා අරමුදල පවසනවා.

ප‍්‍රතිශක්තිකරණ එන්නත් සුරක්ෂිතව ප්‍රවාහනය කිරීමට භාවිතකරන බහාලූම් 500ක් එක්සත් ජාතීන්ගේ ළමා අරමුදලේ ශ්‍රී ලාංකේය නියෝජිත එමා බි‍්‍රග්හැම් සහ ශ්‍රී ලංකාවේ ජපාන තානාපති සුගියාමා අකිරා විසින් එක්සත් ජාතීන්ගේ ළමා අරමුදලේ කාර්යාලයේදී භාරදෙනු ලැබුවේ සෞඛ්‍ය අමාත්‍ය පවිත‍්‍රා වන්නිආරච්චි මහත්මිය වෙතයි.

මීළඟ භාණ්ඩ තොගයට අයිස් ආස්තරණය කරන ලද ශීතකරණ 100ක්, ශීතකරණ උෂ්ණත්වය අධීක්ෂණය කරන උපකරණ 145ක් සහ ප‍්‍රතිශක්තිකරණ එන්නත් බහාලූම් 1,000ක් අඩංගු වනවා.

“අප දැන් ආරම්භ කර තිබෙන කොවිඩ්-19 එන්නතේ දෙවෙනි මාත‍්‍රාව ලබාදීම ඇතුළු වර්තමාන එන්නත්කරණ කටයුතුවලට පමණක් නොව සමස්ත ප‍්‍රතිශක්තිකරණ වැඩසටහනටත් මේ උපකරණ ඉතා වැදගත් වෙනවා. මේ තීරණාත්මක අවධියේදී එන්නත්කරණ වැඩසටහන සහ අපගේ ශීතාගාරදාම කළමනාකරණය ශක්තිමත් කිරීමට අත්‍යවශ්‍ය වන මේ උපකරණ ප‍්‍රදානය කිරීම සම්බන්ධයෙන් ජපාන රජයට අපගේ ස්තුතිය පුදකර සිටිනවා. ශ‍්‍රී ලංකාව සහ ජපානය අතර තිබෙන්නේ දීර්ඝකාලීන සම්බන්ධතාවක්. අප රටට සහාය දීමට ඔබ කිසි විටෙක පසුබට නොවන බව අප දන්නවා” යනුවෙන් සෞඛ්‍ය අමාත්‍යවරිය එහිදී සඳහන් කර තිබෙනවා.

“ඒ වගේම ශීතාගාරදාම උපකරණ සහ ප‍්‍රතිශක්තිකරණය ආශ‍්‍රිත ප‍්‍රසම්පාදන කටයුතුවල නිරත වෙමින් මේ මුළු කාලය පුරා යුනිසෙෆ් ආයතනය ශ‍්‍රී ලංකාවට ලබාදී තිබෙන සහායත්, ඒ ගෞරවනීය හැඟීමෙන්ම මා සිහිපත් කළ යුතුයි. ශ‍්‍රී ලංකා රජය වෙනුවෙන් යුනිසෙෆ් ආයතනයට මම මගේ හෘදයංගම කෘතඥතාව පළ කර සිටිනවා” යනුවෙන් ද ඇය තවදුරටත් සඳහන් කළා.


Colombo, 30, April 2021-The Ministry of Health has received the first batch of cold chain equipment procured by UNICEF with funding from the Government of Japan to strengthen Sri Lanka’s delivery of immunization services, including against COVID-19

Today, 500 vaccine carriers were handed over by Ms. Emma Brigham, UNICEF Sri Lanka Representative, a.i and Mr. SUGIYAMA Akira, Ambassador of Japan to Sri Lanka at the UNICEF office. The items were received by the Minister of Health, Pavithra Wanniarachchi

The next consignments will include 100 ice lined refrigerators, 145 fridge temperature monitors and over 1,000 vaccine carriers.

“These equipment are not only critical for the current rollout of vaccinations, including the second dose for the COVID-19 vaccines which just started, but also the long-term support to the entire immunization programme. We are thankful to the Government of Japan for providing grants for these important items, that is much needed for provision of vaccination and to strengthen our cold chain management. Let me recall our long-term relationship between Sri Lanka and Japan and we know that you never hesitate to support our country”, said Ms Wanniarachchi

“Also, with the same spirit, I want to mention that UNICEF has been supporting throughout Sri Lanka with procurement related to cold chain equipment and immunization and on behalf of the Government of Sri Lanka, my sincere gratitude to UNICEF”, she added

Speaking at the event, Ambassador SUGIYAMA said, “ As a long-time friend of Sri Lanka, Japan extends “Last One Mile Support” to Sri Lanka to ensure equitable access to vaccines for all people in need across the country by supporting the cold chain system. While Japan extends such emergency assistance through UNICEF to developing countries across the world, the 500 vaccine carriers handed over to Sri Lanka today is the very first batch of vaccine equipment under our global “Last One Mile Support” program. We would like to thank UNICEF Sri Lanka and the Ministry of Health for their efficient procurement efforts. The Government of Japan believes that the 500 vaccine carriers will accelerate the vaccination program in Sri Lanka by safe and prompt distribution of vaccines under proper temperature control. The Government of Japan has so far provided USD 14.4 million assistance for Sri Lanka’s COVID -19 response as well as contributed USD 200 million to the COVAX Facility. Japan will continue to stand in solidarity with the government and people of Sri Lanka in the joint combat against COVID-19.”

Sri Lanka is currently rolling out vaccinations against the pandemic for prioritized groups, including the elderly population above 60 years of age in high-risk areas impacted by COVID-19, in line with the National Vaccine Deployment Plan of the Ministry of Health (MOH).

“There couldn’t have been any better time to handover over this cold chain equipment than during this World Immunization Week being marked under the themes, Vaccines bring us closer together and Vaccines work. This partnership of the Government of Japan, UNICEF and the Ministry of Health precisely demonstrates the power of coming together to boost immunization services, which are now more important than ever, given the COVID-19 pandemic”, said Ms Brigham. “UNICEF is grateful for the long-standing support from the people and Government of Japan and the strong collaboration with the Ministry of Health in Sri Lanka”.

Through the COVAX Facility, in March, UNICEF brought in the first batch of 264,000 doses of the Oxford AstraZeneca ‘Covishield’ vaccines which are currently being rolled out. The cold chain equipment received today will boost the overall immunization system, including to receive, store and roll-out the COVID-19 vaccination programme.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *